image

PeyamaKurd - İklim krizinin, yeni tip Koronavirüs salgınından çok daha kötü olduğunu belirten İngiltere Başbakanı Boris Johnson, özel sektörün iklim kriziyle mücadele için "trilyonlar" harcaması gerektiğini ifade etti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, teknoloji şirketi Microsoft'un kurucusu Bill Gates'in de katıldığı başkent Londra'daki Bilim Müzesi'nde düzenlenen "Küresel Yatırım Zirvesi"nde iş dünyasının liderlerine hitap etti. 

Buradaki etkinlikte özel sektörün iklim kriziyle mücadele için "trilyonlar" harcaması gerektiğini belirten Johnson, yeşil teknoloji pazarını yönlendirmek için hükümetin özel sektör ve uluslararası kuruluşlarla çalışmasının önemine dikkat çekti.

Başbakan Johnson, Kovid-19 salgınının, hükümetlerin ve özel sektörün küresel sorunların üstesinden gelmek için nasıl birlikte çalışması gerektiğini gösterdiğini söyleyerek, bunun iklim değişikliğine karşı mücadelede de uygulanması gereken bir ders olduğunu kaydetti.

İklim krizi konusunda bilim insanlarının dinlenmesi gerektiğini belirten Johnson açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"İnsanlık için daha da büyük bir zorlukla karşı karşıyayız, (iklim değişikliği) yaşam tarzımızı tehdit ediyor ve sonuçta Kovid-19'dan çok daha kötü.

Sadece birkaç hafta içinde dünya Glasgow'da (Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı'nda) toplanacak. Umarım hepiniz orada olursunuz çünkü Kovid-19'dan alınan ders kesinlikle çok açık. Bilim adamlarını dinlemeliyiz.