image

PeyamaKurd -  Afganistan'da görev yapan İngiliz askerlerinin ülkeden nihai çekilmesiyle ilgili açıklamalarda bulunan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkesinin Afganistan'daki askeri misyonunun sona erdiğini belirterek, "El Kaide liderliği ülke dışına itildi" ifadesini kullandı.

Avam Kamarası'nda bölge ile ilgili konuşan Johnson, Afganistan'ın El Kaide için artık bir üs olmadığını belirterek, "20 yıl sonra eğitim kampları gitti, El Kaide liderliği ülke dışına itildi. Bu temel gerçekleri asla gözden kaçırmamalıyız" sözlerine yer verdi.

Afganistan'daki İngiliz askerinin çoğunun ülkeden ayrıldığını ve kesin bir tarih vermeden tamamının çekileceğini belirten Johnson, "Bizi Afganistan'a getiren tehdit büyük ölçüde azaldı" dedi.

Afganistan'dan gelen terör tehditlerinin devam ettiğini vurgulayarak, "Taliban için zafere giden askeri bir yol yok" diyen Johnson, Afganistan'daki uluslararası varlığın asla kalıcı olmayı amaçlamadığının altını çizerek, çekilmek için asla mükemmel bir zamanın olmadığına belirtti.

Ayrıca Johnson açıklamasında, İngiliz birliklerin Afganistan'dan ayrılmasının, ülkesinin Afganistan'a verdiği desteği kestiği anlamına gelmediğini belirterek, "İngiltere, Afganistan'a bu yıl 100 milyon sterlinden fazla kalkınma yardımı yaptı ve ulusal güvenliğe 58 milyon sterlin katkıda bulundu" değerlendirmesinde bulundu.