image

PeyamaKurd - İngiltere hükümeti, Rusya'nın Ukrayna'da Moskova yanlısı bir kukla rejimi göreve getirmeyi hedeflediğini öne sürerken, İngiltere Başbakan Yardımcısı Dominic Raab, Pazar günü yaptığı açıklamada, bunun gerçekleşmesi durumunda Moskova’nın çok sert ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını ifade etti.

Ukrayna-Rusya arasındaki gerilim sürerken Reuters haber ajansına göre, Raab bugün Sky News'a verdiği demeçte, "Rusya, Ukrayna'yı işgal etmeye çalışmak ve orada hükümeti kendi kontrolü altına almak için bu adımı atarsa bu ​​ciddi sonuçlar doğuracaktır" sözlerine yer verdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise, İngiltere’nin iddialarına ilişkin yorumda bulunarak, “İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından yayılan dezenformasyon, Ukrayna hakkındaki gerilimi tırmandıranların NATO ülkeleri olduğunun bir başka kanıtı” denildi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, dün Rusya’nın Ukrayna’da Rus yanlısı yönetim kurma planı yaptığının tespit edildiğini bildirmişti.

Bakanlığın açıklamasında, “Elimizde, Rus hükümetinin Kiev’de Rus yanlısı bir lideri göreve getirmek istediğini gösteren bilgi var. Eski Ukraynalı milletvekili Yevhen Murayev potansiyel bir aday olarak görülüyor” denilmişti.

Buna karşı ABD yönetimi ise İngiltere’nin ‘Rusya Ukrayna’da Rus yanlısı bir lideri yönetime getirmeyi planlıyor’ şeklindeki açıklamasının endişe verici olduğunu bildirdi.