image

PeyamaKurd - İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Cumartesi günü İranlı meslektaşına, Suriye'ye gitmeyeceğini garantilemesi halinde Cebelitarık Boğazı'nda durdurulan tankerin salıverileceğini söylediğini dile getirdi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Jeremy Hunt, meslektaşının kendisine, Tahran'ın meseleyi çözmek istediğini ve tansiyonu yükseltme amacı taşımadığını söylediğini ifade etti.

Sosyal medya hesabından "yapıcı bir görüşme" olarak tanımladığı konuşmaya ilişkin açıklamada bulunan Jeremy Hunt, "İran Dışişleri Bakanı Zarif ile az önce görüştüm. Yapıcı bir görüşmeydi. Grace 1'deki ham petrole ilişkin kaygılarımızın kaynağına ilişkin değil, varış yerine ilişkin olduğunu ve Suriye'ye gitmeyeceğine dair güvence verilmesi halinde Cebelitarık'taki yasal prosedürle birlikte salıverilmesini sağlayacağımızı tekrarladım” sözlerini kullandı.

Hunt açıklamasının devamında, “Dışişleri Bakanı Zarif'ten İran'ın meseleyi çözmeyi istediği ve (tansiyonu) tırmandırmayı istemediği yanıtını aldım” dedi.