image

PeyamaKurd - Brexit sonrası Avrupalı işçilerin ülkelerine dönmesiyle ülkede 'nakliyeci' açığı oluşan İngiltere akaryakıt krizi ile karşı karşıya.

Edinilen bilgilere göre, İngiltere ordusu benzin istasyonlarındaki yığılmayı hafifletmek ve akaryakıt dağıtımına yardım etmek için hazır bekletiliyor.

Meydana gelen akaryakıt krizinin ardından birçok bölgedeki akaryakıt istasyonlarında yakıt sıkıntısı yaşanırken, araç sahipleri benzin almak için birbirleriyle yarışmaya başladı.

Guardian gazetesinin haberine göre, planlar arasında askerin benzin tedariki için devreye girmesi yer alıyor. Bu plan ise 'Escalin Operasyonu' olarak adlandırılıyor.

İngiltere'de işletmelerden sorumlu bakan Kwasi Kwarteng, kararın 'tedbir amaçlı' alındığını söyledi ve Birleşik Krallık'ta yakıt tedarikinin güçlü olduğunu ifade etti.

Tır şoförleri akaryakıt istasyonlarına akın etmişti

Bölgede çok sayıda sürücü, TIR şoförlerinin vize sorunları nedeniyle ülkeye girememelerinden dolayı akaryakıt sıkıntısı yaşanacağı kaygısıyla benzin istasyonlarına akın etmişti.

Şoför eksikliğinden tedarik yapılamadığı için İngiltere genelinde benzin istasyonlarında "panik halde benzin almak isteyenler" uzun kuyruklar oluşturmuş, çoğu benzin istasyonu stokların tükenmesi nedeniyle pompaları kapatmıştı.