image

PeyamaKurd - Kraliçe 2. Elizabeth'in tahta çıkışının 70. yıl dönümünde, İngiltere'de monarşi karşıtı "Republic" (Cumhuriyet) adlı grup, monarşinin kaldırılması için kampanya başlatacaklarını duyurdu.

İngiltere'deki monarşinin son bulması yönünde kampanyalar yürüten grubun yaptığı açıklamada, monarşiye son verilmesi çağrısında bulunuldu ve "70 Yıl Daha İstemiyoruz" kampanyası başlatılacağı ifade etti.

Grubun başlatacağı kampanyanın, haziranda Kraliçe'nin tahta çıkışının 70. yılı olarak adlandırılan "Platin Yıl Dönümü" kutlamaları sırasında yapılacağı kaydedildi.

"Veliaht Prens'in geleceği de iyi değil"

Sessiz bir azınlık Kraliçe'nin 70 yıllık saltanatını kutlamak isteyecek olsa da herkesin geleceğe bakmaya başlaması gerektiğini belirten Grup adına açıklama yapan Graham Smith, İngiltere Veliaht Prensi Charles'ın geleceğinin de iyi olmadığını ve buna karşı demokratik bir alternatifin olduğunu dile getirdi.

Grup Sözcüsü Smith açıklamasında, Prens Charles'ın ülkenin sunabileceği en iyi kişi olmadığını vurgulayarak şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bir ulus olarak devlet başkanımızı seçme konusunda oldukça yetenekli olduğumuzu kabul etmenin zamanı geldi. Turizm, istikrar ve kraliyetlere yönelik geniş çapta ilgi hakkında saçma argümanları reddetmenin ve monarşinin gerçekte ne olduğuna, ülkeye gerçekten neye mal olduğuna daha mantıklı şekilde bakmanın zamanı geldi."

"Monarşi demokratik ilkelere aykırıdır"

Bu maliyetin, sadece finansal değil, İngiliz demokrasisine, vatandaş olarak statülerine ve ilkelerine bir maliyeti olduğunun altını çizen Smith, "Sadece 12 ay içinde Kraliyet ailesi ırkçılık, iklim değişikliği ikiyüzlülüğü, kamu fonlarının kötüye kullanılması ve Prens Andrew'u adaletten korumak dahil çeşitli şeylerle suçlandı" ifadesini kullandı.

Smith, monarşinin, devam etmeyi hak etmeyen eski püskü bir kurum olduğunu dile getirerek, “(Monarşi) Milletimizin derinden sahip olduğu demokratik ilkelerine aykırıdır, yozlaşmış ve gizlidir ve İngiliz demokrasisi için kötüdür" dedi.