image

PeyamaKurd - İngiltere'de Başbakanlıkta Kovid-19 salgın kısıtlamalarını ihlal eden partiler nedeniyle istifası istenen Başbakan Boris Johnson üzerindeki baskı, partisinden bir parlamenterin muhalefet partisine katılması, diğerinin de "Tanrı aşkına, git" demesinin ardından daha da arttı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise bu duruma "İstifa etmeyeceğim ve soruşturmanın sonucunu beklemek zorundayız" ifadesini kullandı.

Avam Kamarası'nda yapılan Başbakana Sorular oturumu öncesi İngiltere'nin kuzeyinde yer alan Bury South bölgesinden Christian Wakeford, iktidardaki Muhafazakar Partiden ayrılarak ana muhalefetteki İşçi Partisine katıldığını duyurdu.

"Johnson, hak ettiği liderliği sunamıyor"

Wakeford, Johnson'a gönderdiği istifa mektubunda, "Siz ve Muhafazakar Parti bir bütün olarak, bu ülkenin hak ettiği liderliği ve hükümeti sunmaktan aciz olduğunuzu gösterdiniz." ifadesini kullandı.

Parlamentodaki oturum sırasında Wakeford'un İşçi Partisi lideri Keir Starmer'ın arkasında oturduğu görüldü.

Starmer da Johnson'a sorular yöneltmeden önce Wakeford'un da "birçok insan gibi Başbakan ve Muhafazakar Partinin ülkenin hak ettiği liderliği sunamadığını, İşçi Partisinin gereken hizmeti vermeye hazır olduğu sonucuna vardığını" ifade etti.

Başbakan, oturumun sonuna doğru kendi partisinden David Davis'in istifa çağrısıyla karşı karşıya kaldı.

Başbakan'ı savunmak için haftalar ve aylar harcadığını, konuştuğu kişilere Brexit ve aşılamadaki başarısını hatırlattığını söyleyen Davis, "Ancak liderlerimden yaptıkları eylemlerin sorumluluklarını üstlenmelerini beklerim." dedi.