image

PeyamaKurd - İngiltere parlamentosunda yer alan 53 parlamenter Türkiye’nin içine düştüğü insan hakları ihlalleri ve otoriterleşme sarmalından kurtarılması için ülkenin Dışişleri Bakanı Dominic Raab’a bir mektup gönderdi.

Mektupta, Dominic Raab’ı daha aktif ve prensipli rol üstlenmeye çağıran 53 milletvekilli, “Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde büyük geri dönüşler yaşandığı için hükümete bu mektubu yazarak, Türkiye'deki insan hakları ihlallerini önlemek için daha fazla ses çıkarmasını istiyoruz” dedi.

İktidardaki Muhafazakar Parti milletvekillerinden ve Parlamento Dış İlişkiler Komitesi eski başkanı Crispin Blunt ve ana muhalefetteki İşçi Partisinden Tony Blair ve Gordon Brown hükümetlerinde bakanlık yapmış Hilary Benn’in hazırladığı mektubun altına toplamda 53 İngiliz parlamenter imza attı.

 “Türkler ve Kürtlerin, zengin ve yoksulların, laik ve dindarların…”

Mektupta gözaltına alınan HDP’li vekil Ömer Faruk Gergerlioğlu’na da değinilerek, Türkiye’de bir tweet paylaşımı nedeniyle milletvekilliğinin kaldırıldığı ve hapsedildiği belirtildi.

Ayrıca mektupta Türkler ve Kürtlerin, zengin ve yoksuların, laik ve dindarların diğerlerinin ve azınlıkların hakkına saygı duyarak yaşamasının son dönemde Türkiye'deki hükümetinin iç politikaları yüzünden oldukça zora girdiği vurgulandı.

“Kobani davası ve HDP”

“Hükümetin atadığı Anayasa Mahkemesi'nin HDP'nin kapatılması yönündeki iddianameyi kabul etmemesini büyük bir memnuniyet ile karşılıyoruz” diyen İngiliz parlamenterler, diğer yandan HDP'li yüzlerce siyasinin hapiste olduğunu aktardı.

“Kobani davası, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden geri çekilinmesi, İnsan Hakları Örgütü'nün aktardığı polis ve jandarma gözaltılarında işkence, kötü muamele iddiaları"na ilişkin endişe verici iddialar ibaresi kullanıldı.

Ayrıca mektupta PKK'nin Gara'da elinde tuttuğu rehineleri öldürdüğü belirtilerek kınama açıklaması yapıldı.