image

PeyamaKurd - Ukrayna’nın doğu sınırında Rusya ile yaşanan gerilimin hat safhaya ulaştığı bir dönemde İngiliz medyası Rusya’nın bölgedeki savaş planının sızdığını duyurdu.

Daily Mail'in askeri kaynaklara dayandırılan haberlere göre, Kırım'da 40 bin, Ukrayna sınırında da 40 bin olmak üzere 80 bin askerine 'savaşa hazır ol' emri veren Rusya'nın ilk hedefi Ukrayna'nın su tedarik tesisleri olacağı belirtildi.

Aynı gazeteye konuşan üst düzey bir Ukraynalı askeri kaynak bölgedeki son gelişmeler hakkında şu ifadeleri kullandı:

"Rus senaryolarından birisinin, Kırım'a su sağlayan, güney Ukrayna'daki su tedarik tesislerini ele geçirmek olduğunu biliyoruz.”

Kaynak, “Daha sonraki adımın amfibi ve hava saldırısı olabileceğini tahmin ediyoruz” iddiasında bulundu.

Öte yandan habere göre, en olası saldırı planının Rusya'nın 2014'te ilhak ettiği Kırım'dan güney Ukrayna'ya deniz ve kara saldırısı olacağı belirtiliyor.

“Kırım’a 150 bin asker konuşlandırıldı”

Bir başka İngiliz gazete Mirror ise Rusya'nın krizin bir diğer üssü konumunda olan Kırım'a 150 bin asker konuşlandırıldığını okurları ile paylaştı.

Karadeniz'de dört Rus Ropucha sınıfı geminin 15'ten fazla diğer savaş gemisine katıldığının hatırlatıldığı haberde bu adım 'bir saldırı hazırlığı' olarak nitelendirildi.

Rusya bu gemileri 2008 yılındaki Gürcistan savaşında özel birlikleri hızlıca bölgeye sevk etmek için kullanmıştı.