image

PeyamaKurd - İngiliz basınına göre, Rusya'nın Belarus'la yapılan Zapad-2021 ortak askeri tatbikatında NATO'ya korku veren iki kozunu ortaya koyduğu ileri sürüldü.

İngiliz Daily Express gazetesi, söz konusu iki kozdan ilkinin basında 'Terminatör' olarak anılan Uran-9 savaş robotu olduğunu belirterek, robotun ilk kez Zapad-2021 tatbikatında kullanıldığına dikkat çekti.

Gazetenin haberine göre, robot kompleksinin 'Şmel-M' alev silahları, 'Ataka' tanksavar güdümlü füzeleri ve 7.62 mm makineli tüfekle donatıldığına dikkat çekerek, bu muharebe aracının uzaktan kumanda edildiğini ve yaklaşık 5 km mesafedeki hedefleri vurabildiğine değinildi.

Tatbikat, NATO ülkelerinde endişeye neden oldu

Yayımlanan haberde, Rusya'nın ortaya koyduğu ikinci kozun S-500 Prometey füze savunma sistemi olduğu da vurgulandı.

Tatbikat ile ilgili ayrıca gazete, S-500'lerin görevleri arasında kıtalararası balistik füzelerin yanı sıra hipersonik kruz füzeleri ve uçakların imha edilmesi bulunduğunu yazarak, Zapad-2021 tatbikatının Belarus'a komşu NATO ülkelerinde endişe yarattığını kaydetti.

Öte yandan haberin devamında, Rusya'nın tüm modern silahlarını sergilemesinin NATO ülkeleri arasında korku yarattığının da altını çizdi.