image

PeyamaKurd - Kiev-Moskova arasında askeri ve siyasi kriz devam ederken İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ve Savunma Bakanı Ben Wallace’ın önümüzdeki birkaç gün içinde Rusya’nın başkenti Moskova’ya gideceği ifade edildi.

Yapılması planlanan üst düzey zirayet ile ilgili İngiltere Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Başbakan (Boris Johnson) geçen hafta Avam Kamarası’nda yaptığı ve Rusya’yla daha iyi ilişkilerin mümkün olduğunu açıkça belirttiği açıklamanın ardından, dışişleri ve savunma bakanlarına, önümüzdeki günlerde, mevkidaşlarıyla görüşmek için Moskova’ya gitme talimatını verdi. Onlara, Devlet Başkanı Putin hükümetiyle ilişkileri iyileştirme ve gerilimin azalmasına yardımcı olma görevi verildi."

Açıklamada, Johnson’un, son haftalarda partnerleriyle yaptığı görüşmeler sırasında, başarılı caydırma ve diplomasi kombinasyonu olmadan “Rusya ve Ukrayna’da binlerce yaşamın kaybedileceğini” kaydettiği aktarıldı.

Johnson’un, önümüzdeki hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le telefon görüşmesi gerçekleştirme ve “bu mesajı şahsen iletme” amacıyla bölgeye gitme niyetinde olduğu ifade edildi. İngiltere’nin başbakanı tam olarak hangi ülkeye gideceği belirtilmedi.