image

PeyamaKurd - ABD’nin Afganistan'da önce askeri bir çözüm aradığını ardından zayıf bir pozisyondayken Taliban ile siyasi uzlaşma sağlamaya çalıştığını ifade eden Pakistan Başbakanı İmran Han, Washington'un Afganistan’da işleri "gerçekten berbat ettiğini" ileri sürdü.

ABD'nin Public Broadcasting Service (PBS) televizyonuna demeç veren  Pakistan Başbakanı İmran Han, ABD’nin önce Afganistan’da askeri bir çözüm için uğraştığını, bunun mümkün olmadığını anladığında pazarlık gücünün zaten ortadan kalkmış olduğunu belirtti.

İmran Han açıklamalarında, ABD’nin zayıf bir pozisyondayken Taliban ile uzlaşma sağlamaya çalıştığını hatırlatarak, Washington yönetiminin Afganistan'da işleri "gerçekten berbat ettiğini" dile getirdi.

Ayrıca konuşmalarında Afganistan’da siyasi çözüm için uygun zamanın 150 bin NATO askerinin ülkede bulunduğu sıralar olduğunu belirten Han, NATO’nun gücünü 10 bine kadar düşürdüğünü, birliklerin ülkeden çıkması için tarih verildiğini, Taliban’ın ise bunu bir zafer olarak gördüğünü vurguladı.