image

PeyamaKurd- Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, DSG Genel Komutanı Mazlum Kobane vve diğer üst düzey Kürt komutanlara yönelik suikast eylemleri düzenleyeceklerini açıklamasına Demokratik Suriye Meclisi eş Başkanı İlahm Ahmed’den cevap geldi.

Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Yürütme Kurulu Eş Başkanı İlham Ahmed, diplomatik görüşmeler gerçekleştirdiği ABD’de, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözlerini değerlendirdi.

Erdoğan’ın başta Mazlum Kobane olmak üzere Kürt komutanlara ve siyasetçilere yönelik suikast niyetinin tehlikeli olduğuna dikkat çeken İlham Ahmed, konuyla ilgili twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

 “Erdoğan, IŞİD tehdidiyle cesurca savaşan SDG ve DSM liderlerimizi tehdit etti. Bugün Türk medyasına, ABD, Bağdadi'ye baskın düzenlediği için, dünyanın herhangi bir yerinde terörist olduğunu düşündüğü herhangi birini öldürme hakkına sahip olduğuna inandığını söyledi. Bu düşünce tehlikelidir.”

Erdoğan, Kürt Komutan ve Siyasetçilere Yönelik Suikast Düzenleyeceklerini Açıklamıştı

Geçtiğimiz gün partisinin grup toplantısında konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Suriye'de IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi'yi özel operasyonla öldürmesini örnek göstererek kendilerinin de benzeri suikastleri gerçekleştirme haklarının olduğunu şu sözlerle savunmuştu:

"Bazı ülkeler, milli güvenliklerine tehdit olarak gördükleri teröristleri her nerede olursa olsun bulup ortadan kaldırıyorlar. Öyleyse, Türkiye'nin de aynı hakka sahip olduğunu kabul ediyorlar demektir. Buna, ellerini sıktıkları, övgüler dizdikleri teröristler de dahildir. İnşallah yakında bu konuda milletimize müjdelerimiz olacak"