image

PeyamaKurd - İl Seçim Kurulu’na mazbataları almak için başvuruda bulunan HDP’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve 4 merkez ilçenin seçilmiş belediye eşbaşkanlarına mazbataları verilmedi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, “Bu çifte standardın bir an önce son bulmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

MA’ya göre, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Selçuk Mızraklı ve Hülya Alökmen Uyanık ile birlikte Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanları Belgin Diken ve İbrahim Çiçek, Kayapınar Belediyesi Eşbaşkanları Necati Pirinççioğlu ve Keziban Yılmaz, Bağlar Belediyesi Eşbaşkanları Zeyyat Ceylan ve Zübeyde Zümrüt, Sur Belediyesi Eşbaşkanları Filiz Buluttekin ve Cemal Özdemir, belediye meclis üyeleri ile birlikte mazbatalarını almak üzere Kayapınar ilçesinde bulunan İl Seçim Kurulu’na dilekçe verdi. 

‘Halk kayyumlara buradan gidin dedi’

HDP’li seçilmişler dilekçe vermeleri ardından polis ablukası altında olan İl Seçim Kurulu’nun önünde açıklamada bulundu. Selçuk Mızraklı, 31 Mart seçimlerinin gerçekleştirilmesine rağmen YSK’nin seçim sonuçlarına dair yapması gereken açıklamayı ertelediğini ifade ederek, erteleme nedenlerinin ise kamuoyundan saklandığını belirtti.

Mızraklı, “Halk iradesi güçlü bir şekilde kayyumlara ‘buradan gidin’ dedi. Kendi iradesi ile seçmiş olduğu belediye eşbaşkanlarının görev almasını bekliyor. Diyarbakır başta olmak üzere bölgemizde telafisi mümkün olmayan, oldukça ezici sonuçlarla seçmen iradesi ortaya çıkmasına rağmen mazbataların verilmesi geciktirilmekte” diye konuştu.