image

PeyamaKurd- Rusya’nın İdlib’i bombalamasından sonra kentte göç hareketleri başladı. Tahran Zirvesi’nin olduğu günün öncesi Suriye geneli ve idlib’teki camiler halka, “Saldırıları protesto edin, yapılanları kınayın” açıklaması yapmıştı. İdlib halkı, savaşın sinyallerini derinden almış durumda ve kenti durmadan terk ederek Türkiye’ye doğru yola çıkmış vaziyetteler. 

Türkiye, iç savaşın yaşandığı Suriye'den kaçak geçişleri önlemek için sınır duvarı inşa etmişti. 7 tonluk 300 bin bloktan oluşan sınır duvarı, 564 kilometreden oluşmakta. 

İdlib’ten Türkiye’ye yeni göç dalgası”

Bölgeden güvenilir bir kaynağın PeyamaKurd’e verdiği bilgilere göre, “Bombalardan kaçan mülteciler gruplar şeklinde araçlarla Hatay'ın Altıonözü ilçesindeki sınır hattında çekilen güvenlik duvarına kadar geliyor ve bu duvarı aşarak Türkiye tarafına (Hatay’a) geçmeye çalışıyor.” 

Söz konusu bu iddialar Hatay Valiliği tarafından kabul edilmese de sosyal medyada da İdlib’ten Türkiye’ye göçün başladığı videolar ve fotoğraflar ile paylaşılıyor. 

Ayrıca Hatay sınırına yakın bölgelerde yaşayan kişiler sosyal medyadan görüntüler paylaşarak tepkilerini dile getiriyorlar. Çekim yapan basın görevlileri ise güvenlik güçleri tarafından bölgeden uzaklaştırılıyor. Güvenlik güçleri ise, “Bu gelenler bayram ziyareti için Suriye’ye gidenler” ifadelerini kullanıyor.