image

PeyamaKurd - İsveç merkezli hükümetler arası kurum Uluslararası Demokrasi ve Seçim Desteği Enstitüsü (IDEA), ülkelerin demokratikleşme ve otoriterleşme seviyeleri hakkında dikkat çekici bir rapor hazırladı.

Son dönemde birçok ülkenin otoriterliğe ve baskıcı bir rejime kaymaya başladığını belirten rapor, demokraside gerileme konusunda Türkiye’nin 2010-2020 yılları arasında en büyük gerilemeyi yaşadığını belirtti.

Farklı verileri inceleyen ve araştırma yaparak ülkelerin performanslarını karşılaştıran IDEA, birçok ülkenin otoriterliğe kaymaya başladığını aktarırken oturmuş ve kurumsallaşmış demokrasiye sahip birçok ülkenin ise risk altında olduğunu aktardı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla bu tür rejimlerin muhalifleri susturduğunu ve popülist politikalar güttüklerini aktaran Stockholm merkezli kuruluş, "1975’ten beri elde edilen veriler ışığında daha önce hiç olmadığı kadar çok ülke demokratik erozyon yaşıyor. Demokratik gerileme yaşayan ülke sayısı hiç bu kadar yüksek olmamıştı" açıklamasını yaptı.

Raporda, Brezilya ve ABD’de de seçim sonuçlarına itiraz eden devlet başkanları olduğunun hatırlatıldığı belirtilirken, "Macaristan, Polonya, Slovenya ve Sırbistan, demokraside en büyük gerileme yaşayan Avrupa ülkeleri oldu. Türkiye de 2010-2020 yılları arasında en büyük gerilemeyi yaşadı" yorumu yapıldı.