image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) benzeri bir yapının sosyal medya için de kurulması için talimat verdiği iddia edildi.

İktidara yakın medya kuruluşlarında yer alan habere göre, Erdoğan'ın kurulması için talimatını verdiği RTÜK benzeri oluşumun yalan haberin, sahte hesapların önüne geçmesini amaçlıyor.

Erdoğan'ın kurmaylarına, 'algının olgunun önüne geçtiği'ni söylediği ve sosyal medyayı denetleyecek bir kurumun hayata geçirilmesi talimatını verdiği kaydediliyor.

AKP’ye yakın medya organlarında her yer alan haberde, AB ve dünyadaki diğer uygulamaların inceleneceği ve buna göre bir yasal düzenleme yapılacağı dile getirildi.

AKP’li kurmayların söz konusu yapı ile ilgili, “Bu konuda, farklı toplum kesimlerinden ve hatta muhalefetten de gelen talepler var. Onlar da muzdarib. Bir denetim mekanizması oluşturulabilir. RTÜK benzeri bir yapının kurulması düşünülebilir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) da desteği ile uzmanlardan oluşan bir yapı kurulabilir. Özellikle son bir yıldır, sahte hesaplar ve sosyal medya ajansları üzerinden yapılan manipülatif paylaşımlara yönelik denetim mekanizması kurulmalı” önerisinde bulunduğu kaydedildi.

“Muhalefete göre amaç, sosyal medyayı sansürlemek”

Muhalif kanallarda çıkan haberlere göre ise amacın sosyal medyayı sansürleme ve kontrol altına alma çabası olduğu belirtiliyor.

Özellikle AKP lehine hareket eden binlerce troll ve sahte hesabın bulunduğu Twitter'da, oluşumun muhalifleri hedef alacağı belirtiliyor.