image

PeyamaKurd-  2004 yılında İsveç’te Kürtlerin kurduğu Dalkurd FF Kulübüne sponsor olan Huawei şirketi Türkiye tarafından engellendi.

Dalkurd FF Kulübü Başkanı Ramazan Kızıl, kendilerine sponsor olan Huaweıi şirketinin Türkiye tarafından engellendiğini söyledi.

 “Türkiye, kendi liglerindeki bir futbol takımıyla karşı karşıya gelmemizi istemiyor” diyen Dalkurd FF Kulübü Başkanı Ramazan Kızıl,  Çinli teknoloji devi Huawei'nin sponsorluktan nasıl vazgeçtiğini anlatı:

 “Huawei şirketi iki yıl önce bize sponsor oldu. Sponsorluk karşılığında bize 40 bin dolar verdiler. Formalara Huawei'nin adını yazdık. 4 ay sonra şirket bizi arayarak, 'Para sizin olsun. Türkiye bu konuyla ilgili bizimle oturdu. 'Eğer sponsor olursanız Türkiye'deki operasyonlarınızı durdururuz’ dediler.”

Kızıl, takım olarak başarı sağladıklarında İran, Irak, Türkiye ve Suriye’nin karşısına çıkmamaları için bu ülkelerin kendilerince tedbirler aldıklarını söyledi.

‘Türkiye İsmimizi, takımımızı, bayrağımızı kabul etmiyor’

 “Türkiye, finansörlerimizin kendi ülkelerinde yaşayan birinin olmasını istemiyor diyen Kızıl şunları söyledi:

 “Koyun kasaptan medet ummaz. Biz de Türkiye’den medet ummuyoruz. Çünkü onlar Kürtleri inkar ediyorlar. İsmimizi, takımımızı, bayrağımızı kabul etmiyorlar. Ama onlar ne kadar inkar ederse etsin biz kendimize sahip çıkacağız. Bunu çocuklarımıza, torunlarımıza da anlatacağız.”

‘Türkiye bu rüyadan bile korkuyor’

Dalkurd 2017 yılında GAİS takımını yenerek İsveç 1’nci Lige yükselmiş bir takım diyen Kızıl şöyle devam etti:

“Türkiye devleti bizim Avrupa kupasına gitmemizden korkuyor. Çünkü burada onlarla eşleşebiliriz. Bu rüyadan bile korkuyorlar. Bunu kabul edemiyorlar. Bu nedenle bizi engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu haksızlığı bütün Kürtler görmeli. Türkiye’deki Kürtler’e de çağrım var: Kendinize, kültürünüze, değerlerimize sahip çıkın. Bizler niye buradayız diye kendimize soralım. Bizi bir millet olarak görmüyorlar. Ama biz varız. Türkler nasıl bir milletse biz de bir milletiz.”