image

PeyamaKurd - 56’ncı Münih Güvenlik Konferansı görüşmeleri kapsamında Başbakan Mesrur Bazrani’yle bir araya gelen Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Kürdistan Bölgesi’yle özel ilişkilere sahip olduklarını belirterek, “Her anlamda onlarla olan bu ilişkimizi sıcak tutmaya ve geliştirmeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı. 

Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte, basına açıklama yaparak Erbil- Amsterdam ilişkileriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Mark Rutte açıklamasında, “Peşmerge Güçleri’ne yardımcı olmak için orada 50 askeri danışmanımız var” diyerek, “Kürdistan Bölgesiyle özel ilişkilerimiz var. Her anlamda onlarla olan bu ilişkimizi sıcak tutmaya ve geliştirmeye devam edeceğiz” sözlerine yer verdi. 

İkili ilişkileri ele alan Başbakan Mesrur Barzani şunları dile getirdi: “Bizim Hollanda ile çok iyi ve özel bir ilişkimiz var. Kürdistan’da Peşmerge ile işbirliği içerisinde olan askeri uzmanları var.” 

Mesrur Barzani, Hollanda ile ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini belirterek, “Geçmişte olduğu gibi sıcak ilişkilerimizin bundan sonra da devam etmesini diliyorum” dedi.