image

PeyamaKurd - BBC Türkçe'nin yayımladığı habere göre, Hollanda'da Başbakan Mark Rutte ve hükümet üyelerine saldırı planladığı, tehdit ve terör amaçlı kışkırtmada bulunduğu gerekçesiyle, Türk kökenli olduğu belirtilen 22 yaşındaki bir gencin tutuklandığı vurgulandı.

Olayla ilgili Hollanda'daki savcılık, Yavuz O. adlı zanlının, önümüzdeki hafta Lahey'de hakim karşısına çıkacağını bildirdi.

Tutuklanan gence ilişkin BBC Türkçe'nin Lahey muhabiri Yusuf Özkan'ın Hollanda medyasından aktardığı iddianameye göre, Amsterdam'da yaşayan Yavuz O, halka açık bir Telegram kanalından Başbakan Rutte ve hükümet üyeleri hakkında kışkırtıcı mesajlar yayımladı.

Suikast planı ile ilgili teorilerinin yayımlandığı kanalda, Kral Willem Alexander ve hükümet üyelerinin yer aldığı fotoğrafa yorum yapan Yavuz O.'nun, "Halk bu konuda ne yapacak acaba?" diye yazdığı ileri sürüldü.

'Pencereyi aç, silahı dışarı çıkar ve patlat'

Ayrıca haberelere göre, başka bir kullanıcının "Gerçekten onlar sayesinde Hollanda berbat durumda" yanıtı üzerine Yavuz O., şu ifadelere yer verdi:

"Kesinlikle. Ve bunu değiştireceğim. Hollandalıların çoğu o Rutte'den nefret ediyor. Hepsini vurmak ister miydin? Yalnızca bir arabadan. Pencereyi aç, silahı dışarı çıkar ve patlat."