image

PeyamaKurd - ABD’nin Suriye’den çekilmesine ilişkin Beyrut’ta düzenlenen bir törende konuşan Lübnan Hizbullah Hareketi Merkezi Konseyi Üyesi Şeyh Nebil Kavuk, ABD’nin yenilgiye uğradığını ifade etti.

Trump’ın ‘Suriye’den çekiliyoruz’ kararını değerlendiren Nebil Kavuk, ABD, İsrail ve Suudi şer ekseni Orta Doğu’da şiddetle zayıfladığı, Amerikalı askerlerin Suriye’den kaçışı da bu eksenin hezimetinden kaynaklanan durumdan dolayı olduğunu ileri sürdü.

“Eğer Amerikalı askerler tamamen bölgeden çekilirse, Ortadoğu bölgesinin durumu hiç kuşkusuz daha iyi olur” diyen Şeyh Kavuk, Lübnan’da hükümetin kurulması yolunda yaşanan son gelişmeler, Hizbullah hareketinin milli vahdet hükümetinin kurulmasını kolaylaştırmak üzere azami derecede işbirliği yaptığını ortaya koyduğunu belirtti.

Parlamentonun belirleyici üçte biri konusu Hizbullah hareketi ile özgür milli hareket arasında hiç bir sorun söz konusu olmadığını, sorunun çözümü için halâ fırsat bulunduğunu dile getiren Şeyh Kavuk, bu fırsat hükümeti kurmakla görevli Başbakan’ın elinde olduğunu kaydetti.