image

PeyamaKurd - İran destekli Lübnan Hizbullahı lideri Hasan Nasrallah, Hamas ile Esad rejimi arasındaki ilişkileri düzeltmek için devreye gireceği belirtildi.

Hamas-Esad rejimi ilişkilerinin düzeltilmesi ile ilgili Nasrallah'ın 27 Aralık 2020 tarihli bir röportajında konuyu gündeme getirdiği kaydedildi.

Nasrallah, Hizbullah'a bağlı El Meyadin TV'ye yaptığı açıklamada, "İki taraf arasındaki ilişki restore edilmeli, ancak bu zaman alacaktır" sözlerine yer verdi.

Konuyla ilgili yakın zamanda Beyrut'ta Hamas lideri İsmail Heniye ile görüştüğünü belirten Nasrallah, başta Esad rejimi ile ilişkilerin düzeltilmesi olmak üzere stratejik meselelerin ele alındığını ifade etti.

Hizbullah lideri, görüşmelerde Arap ülkelerinin İsrail ile normalleşmesi ve bölge genelindeki İran aleyhtarlığı gibi konuların da ele alındığını da vurguladı.

Ayrıca görüşmelerle ilgili yetkili kaynaklar, İran ve Hizbullah'ın, Hamas-Esad rejimi ilişkilerini düzeltmek için yoğun çaba sarf ettiğini, bu çabalar sonucunda Hamas'ın yeniden Şam'a dönebileceğini ileri sürdü.