image

PeyamaKurd - Lübnan merkezli Hizbullah örgütünün lideri Hasan Nasrallah bir toplantıda üst düzey komutanlarına İsrail ile savaşın mümkün olduğunu ifade etti.

Nasrallah'ın konuşmasını gazeteci Elijah Magnier; konuşmaya ilişkin ayrıntıları bir makalede yayınladı. Magnier, “Dün gece, üst düzey komutanlarla özel bir toplantı sırasında Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, İsrail’le olan savaş olanaklarının bu yaz çok yüksek olduğuna inanıyor” şeklinde konuştu. 

Perşembe günü, İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Kuzey Genel Komutanı Yoel Strick, Ynet Haber’e yaptığı açıklamada, İsrail’e sızmaya kalkışırlarsa Hizbullah’ı imha edeceğini dile getirdi.

Makalede, “Elbette, bunun olmasına izin vermeyeceğiz. Bu planları yerine getireceğiz. Bu sadece bizim için bir tehdit değil, aynı zamanda bir fırsattır, çünkü en iyi savaşçılarını Güney’e yönelttiler. Onlarla yüzleşeceğiz ve sonuçtan hiç şüphem yok ” sözlerine yer verildi.

Strick, Hizbullah’ın saldırıya geçmesi durumunda İsrail’in tüm Lübnan’ı ülke içinde barındırdığı için ceza olarak savaşa sokacağını ekledi. İsrail ve Hizbullah’ın en son savaşa girdiği tarih 2006 idi; o zamandan beri savaş yaşanmadı.