image

PeyamaKurd - Örgütün kalesi olarak bilinen başkent Beyrut'un güney banliyösünde, Lübnan'daki Şii Hizbullah örgütü Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, "Süleymani'yi öldüren ABD askerlerinin bedel ödeyeceğini" dile getirdi. 

Açıklamada bulunan Hasan Nasrallah, ABD'nin hava saldırısı sonucu öldürülen Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis için düzenlenen törene hitaben televizyonda açıklamalarda bulundu. 

ABD'deki gazetelerde kendisine ilişkin çok yazılar yazıldığı konusunda Süleymani'yi uyardığını belirten Nasrallah, Süleymani'nin çok sayıda suikast girişiminden sonra ABD'deki seçimler ve bölgesel gelişmeler ışığında aleni bir saldırıyla öldürüldüğünü dile getirdi. 

Hizbullah lideri, ABD Başkanı Donald Trump'ın Irak'taki petrol kuyularını ele geçirmek istediğini belirterek, ABD'nin bölgede kendisine karşı çıkan bir devlet istemediğini kaydetti. 

Hasan Nasrallah, Süleymani'ye yönelik suikastın bağımsız bir olay olmadığını ve ABD’nin bölgede yeni bir savaş açtıklarını iddia etti.