image

PeyamaKurd - Hindistan’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalığını geçiren kişilerde ortaya çıkan ‘kara mantar enfeksiyonu’ endişelere neden oldu.

Günlük 200 bini geçen vaka ve 3-4 bin civarında ölü sayısı ile birlikte Kovid-19 salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Hindistan şimdi de ‘kara mantar enfeksiyonu’ tehdidi altında.

Verilere göre ülkede şu ana kadar 219 kişi kara mantar enfeksiyonu yüzünden hayatını kaybetti.

Gucarat ve Maharaştra eyaletleriyle birlikte en az 15 eyalette yüzlerce kara mantar enfeksiyonundan muzdarip hastanın olduğu belirtilirken, 29 eyalet yöneticisi ortak bir açıklamayla bu enfeksiyonun salgın olarak ilan edilmesini talep etti.

Öte yandan kara mantar (Mukormikoz) vakaları için Hindistan’ın bazı bölgelerdeki hastanelerde özel birimler oluşturulduğu belirtildi.

“Kara mantar hakkında”

Kara mantar genellikle kısa sürede ölümle sonuçlanan bir mantar enfeksiyonu. Doğada özellikle toprakta bolca bulunan mantarlar nedeniyle ortaya çıkar. Mukor cinsi mantarlar çürüyen kütük ve ağaçlarda, toprakta, gübrede, çöp alanlarında bol bulunur. Vücuda kesik, çizik yada solunum ile bulaşır; yerleştikten sonra hızla çoğalır ve yayılarak ölüme yol açar. Sinüsler, beyin, akciğerler ve nadiren cildi etkiler. Hastalığın belirtileri arasında göz kararması veya renk değişikliği, bulanık veya çift görme, göğüs ağrısı, nefes almada güçlükler ve kanlı öksürük yer alıyor.