image

PeyamaKurd- İçişleri Bakanlığının emri ile Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Mardin'in Kızıltepe Belediyesi Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz'ı görevden alınarak yerine Kızıltepe Kaymakamı Hüseyin Çam kayyum olarak atandı.

Konu ile ilgili Mardin Valiliğinden yapılan açıklamada, Kızıltepe Belediye Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz hakkında, Mardin 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nnde 2 ayrı davada “silahlı örgüte üye olma” suçundan yargılamasının devam ettiği belirtildi.

Mardin Valiliği, yaptığı açıklamanın devamında nedenle Kızıltepe Belediye Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz'ın, “hakkında devam eden adli işlem süreçler gözönünde bulundurularak Anayasanın 127'nci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47'nci maddelerine istinaden bakanlığın onayı ile geçici bir tedbir olarak görevinden uzaklaştırıldığı” ifade edildi.

Duruma tepki gösteren Kızıltepe Belediye Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz, belediye binasına girmek istedi ancak polis tarafından girişi engellendi. Kızıltepe Belediye Başkanı Yılmaz ile polisler arasında görevden alındığına dair tebligat iletilmediği üzerine tartışma yaşandı.

Yerel Seçimlerden Bu Yana 15 HDP Belediyesine Kayyum Atandı

HDP'nin 31 Mart seçimlerinde yüzde 70.45 oyla kazandığı Kızıltepe Belediyesi'ne de kayyum atanmasının ardından yerel seçimlerin üzerinden geçen yaklaşık 7 aylık süre içerisinde kayyum atanan 15’inci HDP belediyesi oldu.

Bugüne kadar kayyum atanan HDP'li belediyeler ise şu şekilde:

VAN

Van Büyükşehir, Erciş ve Saray belediyeleri

DİYARBAKIR

Diyarbakır Büyükşehir, Kayapınar, Kocaköy, Bismil ve Kulp belediyeleri

MARDİN

Mardin Büyükşehir, Nusaybin ve Kızıltepe belediyeleri

HAKKARİ

Hakkâri ve Yüksekova belediyeleri

ERZURUM

Karayazı belediyesi

ŞIRNAK

Cizre belediyesi