image

PeyamaKurd - HDP’li belediye başkanları, milletvekilleri, parti bileşenleri ile Ankara’da yapışan toplantıda, kayyum atamalarına karşı izlenecek politikayı bir deklarasyonla kamuoyuna açıkladı. 

HDP’nin, meclis ve belediyeler çatısı altında siyasete devam edeceği kaydedildi.

Söz konusu deklarasyonda kayyum atamalarına tepki gösterildi ve erken seçim çağrısı yapıldı. Deklarasyonda ayrıca, "Bütün muhalefeti bu erken seçim talebinin etrafında birleşmeye ve harekete geçmeye çağırıyoruz" sözleri kullanıldı.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli tarafından açıklanan deklarasyonda, "HDP, başta Kürt halkı olmak üzere Türkiye halklarının büyük acılarçekerek, ağır bedeler ödeyerek elde etmiş olduğu kazanımlarından vazgeçmeyecektir. Yerel yönetimler dahil, yaşamın bütün alanlarında kapsamlı, sistemli ve çok yönlü bir saldırıyla karşı karşıya olan HDP, hiçbir mücadele alanından çekilmeyecek, demokratik ve meşru zeminlerde mücadelesini büyük bir kararlılıkla sürdürecektir" ifadeleri kullandı.

HDP’ye yapılanlara karşı sessiz kalınmama çağrısı yapılan deklarasyonda AKP ve MHP ittifakına erken seçim çağrısı yapılarak şu sözler yer aldı:

"31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde de görüldüğü gibi, çoğunluk desteğini kaybetmiş, toplumsal meşruiyet zemini yitirmiş bu iktidar, kayyımlar gibi siyasi darbe yöntemleriyle halkların iradesini gasp ederek, hukuk dışı ve gayri meşru yollarla toplumu daha fazla yönetemez. Türkiye halklarının AKP-MHP sultasından kurtulması için erken seçim diyoruz. Bu bir meydan okuma çağrısıdır. Buradan hodri meydan diyoruz. Bütün muhalefeti bu erken seçim talebinin etrafında birleşmeye ve harekete geçmeye çağırıyoruz."