image

PeyamaKurd - Şırnak’ta Bayramlaşma ziyaretleri sürdüren  HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Cizre Belediyesi’nde partililerle bir araya geldi. Temelli burada yaptığı konuşmada, Yıldırım’ın ‘Kürdistan’ kelimesini kullanmasına tepki gösterdi.

Yıldırım’ın açıklamalarını samimi bulmadığını dile getiren Temelli, “Dün bize ‘Kürdistan’ dedik diye saldıranlar, bugün gelmişler Diyarbakır’da söylediğimizi tekrar ediyorlar. Neden, çünkü samimi değiller” dedi. 

Peşinde oldukları şey 3-5 oydur diyen Temelli konuşmasına şöyle devam etti, “Bizim bu sahtekarlığa, bu kayyımcı zihniyete verecek tek bir oyumuz bile yok. Bunlar Diyarbakır’a gelir Kürdistan’dan bahsederler ama aynı gün Tatvan’da, Bitlis’te Kürtçe tabelayı indirirler.” 

Temelli, 31 Mart seçimlerinin öncesinde Erdoğan'ın "Defolun gidin, yallah Kürdistan'a" sözlerini hatırlatarak:

Hiçbir yere gitmiyoruz

“Biz de dedik ki 'Hiçbir yere gitmiyoruz, buradayız.' İşte buradayız. Yine belediyemizdeyiz. Yine buradayız, yine hep beraberiz. Peki, kim gitti? Onlar gitti! Kayyum gitti. Ne dedik bu kayyımları süpürüp atacağız. 

Cizre'den de sizlerle beraber kararlılığımızla, mücadelemizle, işte o kayyımu süpürüp attık. Bütün rezilliği ile hırsızlığıyla, yolsuzluğu ile süpürüp attık. İstanbul'da da kayyımı söküp atacağız” ifadelerini kullandı.