image

PeyamaKurd - Halkların Demokrat Partisi (HDP), 31 Mart 2019 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde ittifak konusuna ilişkin açıklamada bulundu. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, olası bir ittifak ile ilgili “Biz herhangi bir parti ile merkezi anlamda herhangi bir görüşme yapmadık. Halkımız tarafından, AKP’nin geriletilmesi açısından birçok ilde güç birliği yapmamız talep ediliyor. Ancak kesinleşmiş herhangi bir şey yok” ifadesini kullandı.

Yerel seçimlerde CHP ile ittifak konusunun kesinleşmediğini belirten Buldan, "Biz herhangi bir parti ile merkezi anlamda herhangi bir görüşme yapmadık. İl düzeylerinde farklı temasların yaşandığını ve diyalogların olduğunu biliyoruz. Ancak kesinleşmiş herhangi bir şey yok. Önümüzdeki günlerde bu tür temaslar olursa, adaylar üzerinde ortaklaşma olursa bunu kamuoyu ile paylaşırız” şeklinde konuştu.

“Batıdan AKP’ye kaybettirmek istiyoruz”

HDP’nin kazandığı belediyeleri kayyuma vermeyeceklerini belirten Buldan, "Yaklaşık 2 yıldır özellikle bu bölgede belediyelerimiz gasp edilmiş durumda. Bu dönemde kayyum zihniyetine asla taviz vermeyeceğiz. Bu kayyumların elinden bu belediyeleri halkımızın desteği ile alacağız. Hedefimiz bölgede kayyum atanan yerlerin hepsini almak, az oylarla kaybettiğimiz yerleri kazanmak, Türkiye'nin batısında da AKP'ye kaybettirmektir."