image

PeyamaKurd - HDP Göçmen ve Mülteciler Komisyonu, muz yerken paylaşım yaptıkları gerekçesiyle 7 Suriyelinin sınır dışı edilmesine tepki gösterdi.

Sınır dışı kararının hak ihlali olduğunu savunan HDP, “Göçmenleri ekonomik ve sosyal krizin sebebi gibiymiş gösteren propagandaya hem iktidar hem de kimi muhalif partiler ortak oluyor" dedi.

“Ankara Altındağ’da göçmenlere yönelik gerçekleştirilen ırkçı linç girişiminden bugüne devletin göçmenlere karşı tutumu belirgin biçimde sertleşmeye başladı” ifadesinin yer aldığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bir sokak röportajında mülteciler için söylenen 'Ben muz yiyemiyorum, onlar kilolarca muz alıyorlar' sözleriyle dalga geçmek için muz yedikleri görüntüleri sosyal medya hesaplarından paylaşan 11 Suriyeli genç İstanbul’un farklı ilçelerinde gözaltına alındı ve gençlerin gözaltına alınma görüntüleri basına servis edildi. Bütün siyasal, hukuksal ve ekonomik haklardan mahrum bırakılan göçmenler 'bir eli yağda, bir eli balda vatandaşın olanaklarını tüketen asalaklar' olarak lanse ediliyor.

Kölelik koşullarında çalıştırılan, emeği sömürülen, yaşam güvencesi bile olmayan göçmenlere karşı yürütülen yalan propaganda yeni linç saldırılarına zemin hazırlıyor. Göç İdaresi Başkanlığı’nın, göçmenlerin sorunlarını çözmek yerine 'provokatif amaçlı muz yeme eylemi' gibi yeni suçlar icat ederek göçmenlerin sınır dışı edileceğini duyurması göçmen haklarının keyfiyetle ortadan kaldırıldığına müstesna bir örnektir. Göçmenlerin kendi hakları üzerinde süre giden tartışmaya katılma, görüşlerini ifade etme ve eleştiri yapma hakları Anayasanın ve uluslararası sözleşmelerin güvencesi altındaki temel insan haklarındandır. Bu hakkı kullandıkları için sınır dışı edilmeleri başlı başına hak ihlalidir. Türkiye’nin de taraf olduğu hatta körüklediği Suriye’deki savaş devam ederken 'muz yeme videosu' bahane edilerek göçmenler ölüme terk edilemez. Bu işlem açıkça yaşam hakkına ve temel insan haklarına karşı suç işlemek anlamına gelir.”