image

PeyamaKurd - HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 28 Aralık 2011'de Roboski'de katledilen 34 kişi için Roboski Mezarlığı'nda düzenlenen anma töreninde bir konuşma yaptı.

Pervin Buldan, Roboski Katliamı davasında evrakları takip etmediklerini, hukuken eksiklikleri olduğunu belirterek, “Yaşadığımız büyük bir eksiklik var. Evrakları takip etmediğimiz gibi hukuk komisyonumuzun yaptığı eksiklikleri bir şekilde telafi etmek durumundayız” ifadesini kullandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Roboski Mezarlığı’nda yapılan anmaya Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, HDP Sözcüsü Ebru Günay, milletvekilleri Sezai Temelli, Nuran İmir, Hüseyin Kaçmaz, Hasan Özgüneş, Kemal Bülbül, Alican Önlü, Tayip Temel ve Feleknas Uca ile birlikte katıldı.

“HDP olarak bizim de hukuken eksik kaldığımız olmuştur”

Pervin Buldan, Roboski Katliamı davasını yürüten dönemin Şırnak Barosunun dava konusunda büyük eksiklikler yaptığının ve yetersiz kaldığını vurgulayarak, “O Dönem bazı eksiklikler yaşanmıştır, Roboskili aileler Anayasa mahkemesine başvurmuş, ancak irtibatta olan Şırnak Barosu eksik evrak vermesi sebebiyle Anayasa Mahkemesi bu dosyayı eksik evrak nedeniyle kabul etmemiştir” dedi.

HDP’nin hukuken eksik olduğunu, denetim ve takip sürecini iyi yapamadığını kaydeden Buldan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Türkiye’deki iç hukuk yollarının tükenmediği gerekçesiyle davayı kabul etmemişti. O dönemin Şırnak Barosunun bu konuda büyük eksiklikler yaptığı yetersiz kaldığı ortadadır. O dönem Şırnak Barosunda yetkili olanların bu konuda eksiklik yapanların açığa çıkarılması tarihi bir sorumluluktur. HDP olarak bizim de hukuken eksik kaldığımız olmuştur. Denetim ve takip sürecini iyi yapamamış, hukuken süreci iyi takip edememiş ve bu takipsizlik sonucunda da bu tür kararla karşı karşıya kalmamız bizim büyük bir eksikliğimizdir.”

Konuyla ilgili olarak HDP’nin siyaseten ve hukuken elinden geleni yapacağını söyleyen Buldan, “Bu devran bitecek ve AKP elbette gidecek. AKP’nin gitmesiyle yeni hükümetler bu işin peşini bırakmayacaktır. Biz de HDP olarak bundan sonra siyaseten yaptığımız her şeyi aynı zamanda hukuken de yapmanın ve yapacağımızın sözünü bir kez daha veriyoruz. Yaşadığımız büyük bir eksiklik var evrakları takip etmediğimiz gibi hukuk komisyonumuzun yaptığı eksiklikleri bir şekilde telafi etmek durumundayız” dedi.

“Yeni bir sayfa açın”

Buldan hükümete seslenerek, “Siyasi iradeye buradan açık bir çağrı yapmak isteriz. Bu sayfayı yeniden açmak zorundasınız. ‘Bu olay Ankara'nın karanlık dehlizlerinde kalmayacak’ demiştiniz. Ancak hala bu olay Ankara’nın karanlık dehlizlerinde. O karanlık dehlizlerden bir an önce bunu çıkarmak, gereğini yapmak, cezalandırmak sizlere yeni bir sayfa açar” açıklamasını yaptı.