image

PeyamaKurd - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Budan ve Sezai Temelli, Abdullah Öcalan'ın bugün yayınlanan açıklamalarının ardından bir yazılı açıklama yayınlayarak, "Toplumsal uzlaşma konularındaki duruşumuzu sürdürmek konusunda kararlı ve ısrarlıyız" sözlerine yer verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Sezai Temelli'nin imzalarıyla yayınlanan yazılı basın açıklamasında, Abdullah Öcalan'ın avuklatlarıyla yaptığı görüşmenin 'gecikmiş ama olumlu bir adım' olduğu ifade edildi.

HDP’den Öcalan’a ilişkin yapılan açıklamada, 'Demokratik siyaset ilkemizdir' başlıklı basın metni yayımlandı.

Yayınlanan basın açıklamasında, "Değerli Basın Emekçileri, Demokratik siyaset ilkemizdir...2 Mayıs’ta İmralı’da Sayın Abdullah Öcalan’ın 8 yıl aradan ve 810 başvurudan sonra avukatları ile yapmış olduğu görüşme, gecikmiş ama olumlu hukuki bir adımdır. Bu sorunun Türkiye’nin gündeminden çıkması için, İmralı’da hukuki tüm hakların varolan yasa ve yönetmeliklere, Anayasa’ya ve Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslararası sözleşmelere uyumlu bir şekilde bundan sonra da sürdürülmesi en önemli temennimiz ve beklentimizdir” sözlerine yer verildi.