image

PeyamaKurd - Diyarbakır Valiliği’nin Sevil Rojbin Çetin’e yönelik uygulamayı “Kademeli olarak zor kullanma” diyerek savunmasına tepki gösteren HDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, “Diyarbakır Valiliği işkenceyi gizliyor ve işkencecileri koruyor” ifadesini kullandı.

Diyarbakır Valiliği, 26 Haziran’da Mardin ve Van illerinde yürütülen soruştruma kapsamında Bağlar ilçesindeki evinde gözaltına alınan Sevil Rojbin Çetin’e “köpekle işkence edildiği” şeklindeki haberleri yalanlamıştı. 

İşkence açıklamalarına yanıt veren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, “evine yapılan baskın sırasında gözaltına alınan HDP Yerel Yönetimler Kurulu üyemiz Sevil Rojbin Çetin’in 3 buçuk saat boyunca işkenceye uğradığını, fotoğraflarının kamuoyuna yansıması sonucu ciddi tepkiler geliştiğini” dile getirdi.

HDP'li yetkili Ümit Dede açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Evine yapılan baskın sırasında iki polis köpeği tarafından işkenceye maruz bırakılan Sevil Rojbin Çetin ile ilgili kamuoyunu bilgilendirme sorumluluğu olan kurumlar işkenceci polislere sahip çıkan bir açıklama yaparak işlenen suça ortak olmuşlardır."