image

PeyamaKurd - Ankara'da Dünya Ticaret Merkezi'nde yapılan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) 5. Olağan Kongresi’ne katılan HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli açıklamalarda bulundu. Buldan, DBP 5. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada çözüm sürecinin bir daha başlaması için şartını açıklayıp, hazır olduklarını belirtti. 

Kongere’de konuşan Buldan, "Bu ülkeye cenazeler gelmediyse bu bizim en büyük kazanımımızdır. İşte bu tür süreçlerin yeniden yaşanması, bir daha başlaması için Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması gerekir. HDP olarak bu sürece katkı sunmaya hazırız” ifadesini kullandı. 

Pervin Buldan, zor ve zahmetli bir süreçten geçtiklerini belirterek, "DBP Eş Başkanı Sebahat Tuncel cezaevinden buraya mektupla katılabiliyorsa, yine onunla birlikte demokratik siyasetin öncülüğünü yapan Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ cezaevinden mesajlarıyla aramıza katılıyorsa bir kez daha oturup düşünmenin, bir kez daha şapkamızı önümüze koymanın zamanı gelmiş demektir” sözlerine yer verdi.