image

PeyamaKurd- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, dün "terör örgütü propagandası yapmak" nedeniyle aldığı 4 yıl 8 ay hapis cezası onan Selahattin Demirtaş için adalet nöbetleri başlatacaklarını açıkladı.

28 günden bu yana dönüşümsüz açlık grevinde olan tutuklu vekil Leyla Güven’e destek amacıyla 9 vekille beraber Meclis’te 2 gün süreyle greve başlayan Buldan, Demirtaş ve HDP'li siyasilerin cezaevinde olmasının siyasi bir karar olduğunu söyledi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararının hukuki, Demirtaş ve HDP'li siyasilerin cezaevinden olmasının ise siyasi bir karar olduğunu belirten Buldan, "AİHM kararı bağlayıcıdır. Türkiye’nin bu karara mutlaka uyması gerekiyor.

Herkesin Demirtaş ve onun şahsında tüm tutuklu arkadaşlarımıza sahip çıkması gerekiyor. Başlattığımız bazı görüşmeler var, baro başkanlarının açıklamaları oldu, bundan sonraki dönemde adalet nöbetleri başlatacağız. Demirtaş şahsında tüm seçilmiş arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılması gerekiyor” dedi.