image

PeyamaKurd - Halkların Demokratik Partisi (HDP), Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında AKP ve MHP iktidarının savaş ve yolsuzluk siyasetine karşı güçlü bir adalet ve barış bloku oluşturulması öne çıkarken, üçüncü yol siyaseti kapsamında miting ve halk buluşmaları yapılacak.

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar başkanlığında toplandı. Yaklaşık 6 saat süren MYK toplantısında Türkiye siyasetinde iktidarın muhalefete yönelik söylemleri, “siyasi cinayet tartışmaları”, iktidar tarafından kışkırtılan siyasi gerilim, yolsuzluklar, torpil ve liyakatsiz sistem tartışıldı.

Türkiye siyasetinde yaşanan gelişmelerin başlık başlık ele alındığı MYK’da, HDP’nin 27 Eylül’de açıkladığı “Demokrasiye, Adalete ve Barışa Çağrı Deklarasyonu”yla birlikte üçüncü yol siyasetinin önemi vurgulandı.

Toplantıda ayrıca Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’ye yönelik savaş sinyaline dair güçlü ve kapsamlı bir barış bloku oluşturulması gerektiği masaya yatırıldı. 

Diğer yandan toplumun talepleriyle hazırlanan deklarasyon kapsamında HDP’nin bölgesel çalışmalarını sürdüreceği ve bu kapsamda çeşitli mitingler, halk buluşmaları gerçekleştireceği de öğrenildi.