image

PeyamaKurd - Türkiye’de yerel seçimlerde 70 belediye kazanan HDP’ye 51 yerde mazbata verilmedi. AKP’nin itirazları nedeniyle mazbatayı alamayan belediyelerin büyük çoğunluğunda yeniden sayımı istenen oyların sonucu değiştirme ihtimali bulunmuyor.

HDP’li başkanlara mazbata engeli sürüyor. Seçimlerin sonuçlanmasının üzerinden 11 gün geçmesine karşın sadece 19 belediye başkanı mazbatasını alabildi.

3 büyükşehir, 5 il, 50 ilçe, 12 belde toplam 70 belediye kazanan HDP’ye 51 yerde şu ana kadar mazbata verilmedi. Mazbatası verilmeyen yerler arasında seçimin 248 bin fark ile kazanıldığı Diyarbakır ve 65 bin farkla kazanılan Mardin Büyükşehir Belediyeleri de bulunuyor.

‘Demirbaşlar devrediliyor’

Yeni seçilen belediye eş başkanlarının büyük çoğunluğu görevine başlayamazken, HDP yöneticileri mazbataların geciktirildiği her gün demirbaşların da kayyumlar tarafından başka kurumlara devredildiğini ifade etti.

AK Parti’nin itiraz gerekçeleri arasında ilk sırada “geçersiz oylar” bulunuyor. Oyların tekrar sayılmasını isteyen AKP’nin bu hamlesinin itiraz edilen birçok yerde sonucu değiştirme ihtimali bulunmuyor. AKP, bazı ilçelerde ise oyların tamamının yeniden sayılmasını talep etti.