image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD uçak gemisi USS Dwight D. Eisenhower’ın Körfez’deki görev alanının, bölgeye gönderilen iki B-52 bombardıman uçağı ile genişlediğini, bu adımında uluslararası koalisyon güçlerinin Afganistan'dan planlanan çekilmesini güvence altına almak için yapıldığını duyurdu.

AFP’de yer alan habere göre, Pentagon Sözcüsü John Kirby düzenlediği basın toplantısında, Körfez’de bulunan USS Dwight D. Eisenhower uçak gemisinin bölgede bir süre kalacağını, iki B-52 bombardıman uçağının da Körfez’e gönderildiğini söyledi.

Kriby, Savunma Bakanı'nın bugün bazı ek önlemleri onayladığını söyledi.

Şarkul Avsat’ta yer alan habere göre, ‘Stratofortress’ adı verilen ve nükleer silah taşıyabilen bu ağır bombardıman uçakları, genellikle ABD ordusunun büyük bir hava üssüne sahip olduğu Katar'da bulunuyor.

“Geri çekilme için takviye ekip gönderilecek”

Öte yandan Pentagon Sözcüsü, ekipmanlarıyla birlikte yaklaşık 2 bin 500 ABD askerinin geri çekilmesiyle temsil edilen lojistik operasyon hakkında takviye kuvvetler gönderilmesi ihtimaline açık kapı bıraktı.

Ayrıca geri çekilme, birçok teçhizatın taşınması için büyük ölçüde ABD ordusuna bağlı olan yaklaşık 7 bin NATO askerini de içerecek.

Kirby ABD askerlerini korumak için ek geçici önlemler alma olasılığına da değinerek, gelişmiş zırhlı araçların Afganistan'dan hava yoluyla çekileceğini diğer zırhlı araçların ise Afgan ordusuna verileceğini dile getirdi.

NATO ülkeleri Çarşamba günü, NATO’nun Afganistan'daki misyonunun bir parçası olarak konuşlandırılan kuvvetlerini 1 Mayıs'tan itibaren çekmeye başlayacağını ve bunu birkaç ay içinde tamamlayacağını açıklamıştı.