image

PeyamaKurd - Eski İran Cumhurbaşkanı Hatemi, İran yönetiminin, Mahsa Amini'nin ölümü sonrası başlayan protestolara ilişkin  tutumunu eleştirdi. Hatemi,

İran’daki reformistlerin lideri eski Cumhurbaşkanı Hatemi, "Her protestonun yönetim tarafından şiddet ve sertlikle karşılanması sorunu daha da büyütüyor" dedi.

Yöneticilerin, halkın kötü yaşam şartlarını görmezden gelmelerinin onların memnuniyetsizliğini sona erdirmediğini dile getiren Hatemi, "Eğer toplumda durumun iyiye gitme ümidi kalmazsa halktaki rahatsızlık, umutsuzluğa ve kargaşaya neden olacaktır” diye belirtti.

‘Şiddetle karşılık olmaz, reformlar gerekli’

Yabancı güçlerin halkın memnuniyetsizliğinden istifade ederek, protestoları istikrarsızlaştırma ve huzur ortamını bozma çabaları içerisinde olabileceklerine işaret eden Hatemi, "Her protestonun yönetim tarafından şiddet ve sertlikle karşılanması sorunu daha da büyütüyor" sözlerini dile getirdi.
Hatemi açıklamasına şöyle devam etti:

"Ülkeyi yıkmak, mümkün de değildir, arzu da edilmez. Ancak mevcut durumun devam etmesi, toplumsal çöküşün zeminini anbean güçlendirmektedir. İstikrar ve kalkınmaya en az bedel ödeyerek gidilecek yol devlete güvenini kaybetmiş toplum kesimlerinin itimadını kazanmaktır. Bu da yapısal reformlarla mümkündür."