image

PeyamaKurd- Şırnak eski milletvekili Hasip Kaplan, HDP ile Kürt partilerinin ittifak yapması gerektiğini ifade ederek, “Hatalardan ders çıkararak, doğru stratejiler izleyerek, yerel seçimler büyük bir rövanşa dönüştürülebilir” diye konuştu.

Kaplan, seçim sonuçlarının kendisini şaşırtmadığını söyleyerek, “Böyle bir sonucu öngörüyorduk. Demirtaş’ın cezaevinde olması, OHAL ve tüm adaletsizliklere rağmen HDP’nin barajı geçmesi büyük başarıdır” ifadelerini kullandı.

Oyların düşüşüne ilişkin de konuşan Kaplan, “Bazı Kürt kentlerinde HDP’nin oyu düşmüş deniyorsa da, birçoğunun dörtte üçü yıkıldı. Buna rağmen halk kendi iradesine sahip çıktı” dedi. Listelere veya HDP’nin politikalarına yönelik eleştiriler olabileceğini vurgulayan Kaplan, “Ama şimdi bunları dile getirmenin zamanı değil. Hatalardan ders çıkararak, doğru stratejiler izleyerek, yerel seçimler büyük bir rövanşa dönüştürülebilir” yorumunda bulundu.

“Kilit parti HDP’dir”

Seçimlerden sonra oluşan durumun , Kürt sorunu etrafında biçimleneceğini ve iktidarın kaderinin Kürtler’e yaklaşımında olacağına değinen Kaplan, “Bu seçim danışıklı bir baskındı. Amaç HDP’yi safdışı bırakmaktı. AK Parti Kürtler’le savaşacak mı, barışacak mı? Buna karar verecektir. Bundan sonra daha önce olduğu gibi belirleyici olan bu konu olacaktır. MHP’nin kilit parti olduğu doğru değildir. Asıl kilit parti HDP’dir. Önümüzdeki dönemde HDP ve CHP arasında ittifak olmazsa bile bir yakınlaşma olacağını düşünüyorum. Yerel seçimlerde beraber hareket edilebilir ve ciddi sonuçlar elde edilebilir” değerlendirmesinde bulundu.

“Yerel seçimler için ittifak olmalı”

HDP’nin Kürt partileriyle yaptığı ittifak görüşmelerine de yer veren Hasip Kaplan:

“Ben daha önce de defalarca kez bu ittifaktan yana olduğumu dile getirdim. HDP’nin %90’ın üzerinde Kürtler’den oy aldığına dikkat çektim, amacım diğer halklarla beraber yürünmesine karşı çıkmak değildi. Elbette emekçilerle, demokrasi güçleriyle işbirliği yapacak HDP.

HDP tek başına da birçok ilde kazandı, kazanır ama birlikte kazanmak daha güzel. Mazlum bir halkın siyasetçileri olarak kendi aile barışımızı sağlamamız, korumamız gereklidir. Bu çerçevede Kürt partileriyle ilkeler düzeyinde seçim ittifakı sağlanmalı önümüzdeki yerel seçimler için.”

Kürdistan ile ilişkilerin süreceğini tahmin ettiğini de değinen Kaplan,  “Güney Kürdistan’la sıcak ilişkilerin devam edeceğini düşünüyorum. Başur (Güney Kürdistan) yönetiminin de böyle bir eğilimi var. Selahattin Demirtaş gibi yetenekli siyasetçiler ömür boyu cezaevinde kalmaz. Cezaevinden yakında çıkacaktır” dedi.