image

Salah Mendelawi, “Amerika önümüzdeki Irak seçimlerinde İŞİD'e bağlı adamlarını Parlamentoya yerleştirecek. Irak Hükümeti bu ihlal ve planları durdurmak için bir an evvel harekete geçmeli.”

PeyamaKurd- Irak'ın Fetih koalisyonundan bir yetkili Amerika'yı sert bir dille eleştirerek, Amerika İŞİD'e bağlı adamlarını kurulacak yeni parlamentoda varlık göstermelerini istediğini, ayrıca Irak seçimlerine şike karıştırarak sonuçları değiştirmeyi planladığını açıkladı.

Haşdi Şabi milisleri komutanı Hadi Amiri liderliğindeki Fetih koalisyonu üyesi Salah Mendelawi yaptığı açıklamada, önümüzdeki seçimlere şike karışacağı konusunda endişeli olduklarını, Amerika'nın seçim sonuçlarını değiştirme planı olduğunu, bundaki amacı ise daha önce İŞİD ile ilişkili olan aday ve listeleri desteklemek olduğunu belirtti.

Washington tüm detaylardan haberdar olmak için ağırlıklı olarak kendisine bağlı adamları parlamentoya girmelerini istiyor. Bunun gerçekleşmesi için ise, yurt içi ve yurt dışı oy sayımı surecinde seçim sonuçlarını değiştirmeyi hedefliyor.

Mendelawi, seçimlerin şeffaf bir şekilde gerçekleşmesi için, Irak Hükümetinden bu ihlal ve planları durdurmak amacıyla bir an evvel harekete geçmeye çağırdı.