image

PeyamaKurd - Rojava özerk yönetiminin Suriye sınırından Şengal’e kaçak petrol getirerek Haşdi Şabi milislerinin açtığı kaçak yol üzeri İran’a satıldığı iddiası ortaya çıktı.

Söz konusu yapılan iddia ile ilgili olarak konuşan Şengal Ezidxan Savunma Birlikleri Komutanı Haydar Şeşo, Rojava’dan gelen kaçak petrolün Haşdi Şabi’nin denetiminde İran’a satıldığını ifade etti.

Öte yandan bir başka kaynak ise geçtiğimiz günlerde, Rojava özerk yönetiminin Suriye sınırından Şengal’e kaçak petrol getirerek Haşdi Şabi milislerinin açtığı kaçak yol üzeri İran’a sattığını dile getirmişti.

Haşdi Şabi resmi olmayan yollarla İran’a sevkiyat yapıyor

Kaçak petrol iddiası ile ilgili olarak Ezidxan Savunma Birlikleri Komutanı Haydar Şeşo, Suriye’den gelen kaçak petrolün Haşd Şabi’nin oluşturduğu resmi olmayan yollarla İran’a satıldığını belirtti.

Yapılan kaçak petrol sevkiyatı ile ilgili konuşan Ezdi komutan, resmi olmayan bu yolun ilerde farklı amaçlar için de kullanılabileceği tehlikesine dikkat çekerek, “Bugün bu kaçak yollla İran’a petrol satılıyor. Ama ilerde uyuşturucu ve silah satılmayacağının garantisi yok. Irak hükümetinden Rabia’daki El Yarabuyia Sınır Kapısı’nı açmasını istiyoruz. Bu şekilde sınır ticareti de kontrol altına girmiş ve tek elden yürütülmüş olacaktır” şeklinde vurguladı.