image

PeyamaKurd- Suriye’de gündem tekrar değişmiş durumda. İdlib, Suriye Zirve toplantısı… derken şimdi de terör örgütü IŞİD’in birbirinden bağımsız ceplerde varlığını sürdürdüğü ortaya çıktı. Bu durumda da uluslararası kamuoyu gözlerini Irak-Suriye sınırına çevrilmiş durumda.

Haşdi Şabi, geçtiğimiz cuma günü Suriye-Irak sınırındaki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) savaşçılarına  saldıran iki terör örgütü IŞİD komutanını öldürdüğünü duyurdu. Bölgede bulunan IŞİD mevzilerinin sınırın Irak tarafından bombalanmakta olduğu da ifade edildi.

ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ve artık Irak ordusuna bağlanmış olan Haşdi Şabi güçleri bölgede ortak operasyon gerçekleştiriyor. IŞİD’in geçtiğimiz cuma günü SDG savaşçılarına saldırmasının ardından ise bugün Haşdi Şabi’den bir açıklama geldi.

Haşdi Şabi, SDG’ye düzenlenen saldırıdan sorumlu olduğu ifade edilen iki IŞİD komutanını öldürdüklerini açıkladı. Söz konusu açıklamada, Haşdi Şabi’nin Suriye’deki IŞİD bölgelerini vurduğu da vurgulandı.