image

PeyamaKurd - Başkent Beyrut'ta bugün yaşanan silahlı olaylarına dikkat çeken Eski Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, geçmişteki iç savaş manzaralarını zihinlerde canlandırdığına vurgu yaptı.

Lübnan'da Sünni Müstakbel Hareketi Genel Başkanı Hariri, Beyrut'ta Şii Emel Hareketi ve Hizbullah destekçisi göstericilerin üzerine ateş açılmasının ardından yaşanan silahlı çatışmaları yazılı açıklamayla ele aldı.

Hariri açıklamasında, "Beyrut'ta silah ve roket seslerinin yanı sıra silahlı kişilerin sokağa inmesi, menfur iç savaş manzaralarını hatırlattı." ifadelerini kullanarak, herkese sorunların çözümü için diyaloğu tercih etmeleri ve fitneden uzak durmaları çağrısı yaptı.

Hariri, güvenlik güçlerine önlemleri artırmanın yanı sıra silahlı kişilerin yakalanması ve bunlara karşı sivilleri koruma çağrısı yaparak, bugünkü olayların, iç barışı tehlikeye atan oyunlara karşı herkese bir uyarı mesajı oluşturması vesile olmasını diledi.

Diğer taraftan Lübnan Müftüsü Şeyh Abdullatif Deryan da yaptığı yazılı açıklamada, Beyrut'taki olayları kınadı. Deryan, "Lübnan, ulusal birlik gerektiren tehlikeli bir aşamadan geçiyor" dedi.