image

PeyamaKurd - İİT toplantısı sonrası basına konuşan Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, "Eğer harekete geçmezsek Afganistan'da ekonomik bir çöküşün gerçekleşebileceği hissediliyor" ifadesini kullandı.

Pakistan'ın başkenti İslamabad'da gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Konseyi 17. Olağanüstü Toplantısı'nın ardından Kureyşi, İİT Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha ile ortak basın toplantısı düzenleyerek Afganistan'daki krizi değerlendirdi.

Başkent Kabil'deki yetkililerle ilgili farklı düşüncelere sahip olunabileceğini ancak 38 milyon Afgan halkına odaklanılması gerektiğini dile getiren Kureyşi, "Eğer harekete geçmezsek Afganistan'da ekonomik bir çöküşün gerçekleşebileceği hissediliyor" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Kureyşi, Afganistan'da işlerin yanlış gitmesi halinde komşu ülkeler ve dünyanın diğer bölgelerinin bunun sonucundan etkilenebileceği konusunda uyarıda bulunarak, Afgan halkına yardımın ortak bir sorumluluk olduğunu ve Pakistan'ın, bu ülkenin insani ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayacağını kaydetti.