image

PeyamaKurd - İran Dışişleri Bakanı Zarif'in sızdırılan ses kaydında kullandığı ifadelerine tepki gösteren İran lideri Hamaney, "İnsan bu sözleri duyunca üzülüyor. Bu sözlerin bazıları düşmanlarımızın konuşmalarının tekrarıdır. Bunlar ABD'nin sözlerinin tekrarıdır" ifadesini kullandı.

Öğretmenler Günü münasebetiyle konuşmada bulunan İran lideri Ali Hamaney, 18 Haziran'da düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in sızdırılan ses kaydıyla ilgili değerlendirmelere yer verdi.

Hamaney, Zarif'in sızdırılan ses kaydını yayınlayan medya organlarını "İran karşıtı ve düşman medya" şeklinde nitelendirerek şu sözleri kullandı:

"Bazı ülke yöneticilerinden işitilen sözler hayret ve üzüntü vericidir. İnsan bu sözleri duyunca üzülüyor. Bu sözlerin bazıları düşmanlarımızın konuşmalarının tekrarıdır. Bunlar ABD'nin sözlerinin tekrarıdır."

ABD'nin İran'ın bölgedeki nüfuzundan rahatsız olduğunu ve Kasım Süleymani'yi bu nedenle öldürdüğünü savunan Hameney, "İran'ın manevi nüfuzunun faktörü olan her şey onlar için kötüdür. Kudüs Gücü ve Şehit Süleymani ile ilgili onların sözlerini tekrarlamamalıyız. Kudüs Gücü İran'ın Batı Asya'daki siyasetini gerçekleştiriyor ve İran'ın buradaki en etkili gücüdür" sözlerine yer verdi.