image

PeyamaKurd - Geçtiğimiz haftalarda Yemen’in Aden Havalimanı’nda saldırıya uğrayan yeni Yemen hükümeti, ABD’nin İran destekli milis güçlerini ‘terör örgütü’ ilan etme kararıyla ilgili açıklama yaptı.

Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Bin Mübarek’in yaptığı açıklamaya göre Yemen halkı, ABD'nin İran destekli Husileri "terör örgütü" ilan etme kararını destekliyor.

Bin Mübarek açıklamasında Husileri, evlere ve ibadethanelere bombalı saldırı düzenlemek, muhalifleri tehcir etmek, gazetecileri gözaltına alıp işkence etmek, şehirleri ablukaya almak ve uluslararası nakil hatlarını tehdit etmek gibi büyük insan hakları ihlalleri işlemekle suçladı.

"Bu nedenle, ABD'nin aldığı kararı memnuniyetle karşılıyoruz” diyen Bin Mübarek, “Bu karar, hükümetin talepleriyle paralellik arz ediyor ve halk da bunu destekliyor" değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de Donald Trump hükümeti 20 Ocak’ta görevi devretmeden önce sürpriz bir çıkışla, Husilerin "yabancı terör örgütü" ilan edileceğini, bu konuda Kongrenin bilgilendirildiğini duyurmuştu.