image

PeyamaKurd - Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Tahsin Hafaci, Şengal’de ordu, polis, Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı ve İstihbarat dışında hiçbir silahlı yapının faaliyet göstermesine izin verilmeyeceğini belirtti.

Kürdistan Bölgesi ile Irak hükümeti arasında imzalanan Şengal Anlaşması’na bağlı olduklarını ve uygulanması için çalıştıklarını ifade eden Hafaci, “Emniyet yetkilileri, Şengal içerisinde hiçbir silahlı yapıya izin verilmeyeceği konusunda ısrarcı. Başkomutanın da (Başbakan Kazımi) Şengal Anlaşması'nın başarıya ulaşması için verdiği talimatları nettir” şeklinde konuştu.

Hafaci açıklamasının devamında bölgede sadece Irak bayrağının göndere çekildiğine vurgu yaparak, “Oradaki güvenlik güçlerine karşı hiçbir saldırıya da müsaade edilmeyecek. Şengal’deki tüm karargahların boşaltılmasında başarılı olduk. Şengal halkı, Ezidiler ve diğer bileşenlerle birlikte çalışacağız” dedi.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü ayrıca, Haşdi Şabi'ye bağlı silahlı milis yapılardan bazı birliklerin Şengal’e kaydırılmasıyla ilgili olarak, bölgede bu minvalde hiçbir silahlı yapı bulunmadığını iddia etti.

Hafaci, Şengal’de Peşmerge ile iş birliği konusuna da değinerek, bölgede askeri ve güvenlik alanında yüksek düzeyli koordinasyondan bahsetti.