image

PeyamaKurd - Türkiye hükümetinden Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın egemenlik haklarını korması gerektiği yönünde uyarılarda bulunan Irak Parlamento Başkan Yardımcısı Beşir Hadad, sivillerin hedef alınmaması gerektiğinin altını çizdi.

Irak Parlamento Başkan Yardımcısı Beşir Hadad, İstanbul’da gerçekleştirilen "Parlamenterlerarası Kudüs Platformu İkinci Konferansı"na katılarak, Türkiye Meclis Başkanı Binali Yıldırım ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Yapılan görüşmeye ilişkin Beşir Hadad’ın ofisinden yapılan açıklamaya göre, TBMM Başkanı Binali Yıldırım ile yapılan görüşmede Türkiye’nin Mahmur ve Şengal bölgelerinde PKK’e mevzilerine yönelik gerçekleştirilen hava bombardımanı görüşüldü.

Açıklamaya göre Irak Parlamento Başkan Yardımcısı Beşir Hadad,  Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın egemenlik haklarını korması gerektiği ve sivillerin bombardımanlarda hedef olmaması gerektiğini aktardığı ifade edildi.

Öte yandan 13 Aralık tarihinde TSK’ya bağlı savaş uçakları Şengal ve Mahmur mülteci kampı yakınlarındaki Qereçox Dağı’nı hedef almış saldırıda Mahmur’da 4 Kürt mülteci kadın yaşamını yitirmişti.