image

PeyamaKurd - Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki savaş suçlarını araştıran The Guardian gazetesi, Dağlık Karabağ’daki çatışmalar sırasında Azerbaycan askeri kamuflajları giymiş kişiler tarafından kafası kesilerek öldürülen iki sivili teşhis ettiklerini kaleme aldı. 

The Guardian gazetesinin Moskova muhabiri Andrew Roth’un haberine göre videoları yayılan iki olayda, iki yaşlı adamın öldürüldüğü an yayımlandı.

Konuyla ilgili Azerbaycan Başsavcılığı çatışma sırasında iki tarafın da işlediği suçlara dair açtığı soruşturmada dört Azerbaycan askerini tutuklamıştı.

Af Örgütü'nden Bakü ve Erivan'a çağrı!

Diğer taraftan açıklama, Uluslararası Af Örgütü’nün Bakü ve Erivan’a savaş suçu iddialarını soruşturmak için çağrıda bulunmasının ardından geldi.

Gazete olayla ilgili, kendi teşhislerinin Dağlık Karabağ’daki Ermeni yönetiminin insan hakları ombudsmanının teşhisiyle de uyduğunu, iki Ermeni insan hakları avukatının olayla ilgili dava açacağını bildirdi.

Boğazı kesilen siviller tespit edildi

Söz konusu teşhis edilen kişilerden biri Madataşen köyünde yaşayan 69 yaşındaki Genadi Petrosyan. Bu kişiyi teşhis eden iki köylü, onun 1980’lerde Azerbaycan’daki Sumgayıt’tan taşınarak köye yerleştiğini dile getirdi.

Ayrıca gazete, 7 Aralık’ta bir Telegram kanalında paylaşılan, Azeri üniforması giymiş iki kişinin yaşlı bir adamı ağaca bağlayarak boğazını kestiği bir videoyu da inceledi.